Adacami Mahallesi

Eski Adı  Ada
Bina Sayısı  268
Hane Sayısı  529
Toplam Nüfusu  738 Kadın:364 Erkek:374
Köy Oluş Tarihi  Eski
İlçe Merkezine Mesafesi  4 km.
Yerleşim Yerleri  Adacami (Merkez), Zavendik (Başaklı), Mercanlı (Güneşli), Yırmakbaşı, Yeşilırmak, Anca ve Yukarıkamburlu.

 

İlçe merkezinin kuzey istikametinde yer alan bir mahallemizdir. Yenicami, Selamet, Ulucami, Küçükcami, Merkez Mahallesi ve il merkeziyle çevrilidir. Adacami diğer yerleşim yerlerine göre biraz daha düz sayılabilecek durumdadır. Köse’nin Dağı, Anca Sırtı, Evliya Tepesi ve Reşit’in Tepesi adında dört dağı vardır. Potomya Deresi, Ada Deresi, Yırmakbaşı, Yeşil Yırmak, Cin Yırmağı ve Güneşli Yırmağı olmak üzere altı tane akarsuyu bulunmaktadır. Eski adı Kuruloz olan yerleşim yeri bu mahalleden ayrılarak Yenicami adında köy olmuştur.

Soyadlarına göre köyde; Abidinoğlu, Aydoğan, Ayhan, Bayrak, Dalgakıran, Dizdar, Erkan, Gencalioğlu, Gencer, Gündoğar, Günay, Hardaloğlu, Hutoğlu, Havulioğlu, Kaba, Kabaoğlu, Kalender, Kambur, Kamburoğlu, Kaplandar, Kaboğlu, Katmer, Kılıç, Kumbasar, Mercan, Orhan, Öksüz, Özbey, Gürlük, Özçelik, Özdoğan, Özkan, Sarıoğlu, Sivri, Topalhasanoğlu, Temizel, Topal, Turan, Turgut, Usta, Ustaömeroğlu, Utku, Vural, Yanık, Yazıcı, Yıldız, Yılmaz ve Yiğit  isimli sülaleler yaşamaktadır.

Adacami Mahallesinde ticaret diğer yerleşim yerlerine göre daha gelişmiştir. Güneysu’nun en önemli medreselerinden birisi olan Adacami Karyesi (Medresesi) buradaydı. 1925 yılında kapatılınca yerine ilkokul açıldı.

Rivayetlere göre Potomya çayına girebilen ufak gemiler bu mahallemizde bulunan babalara bağlanırdı. Ancak bunun böyle olmadığı esasında bu babaların, köprüleri selden korumak maksadıyla bağlamak için yapılan birer mapa olduğuda bir başka gerçektir.

Doğal, kültürel ve coğrafi yapısı Güneysu’nun diğer yerleşim yerleriyle aynı özelliklere sahiptir.

Tarihlere göre dönemler halinde görev yapan muhtarlar:

Rafet KANBUR (1968-1973)
Rafet KANBUR (1973-1977),
Mehmet KANBUROĞLU (1977-1984),
Ramazan ÖKSÜZ (1984-1989),
Ramazan ÖKSÜZ (1989-1994),
Rafet KANBUR (1994-)
Rafet Kanburdan önce Mustafa Yazıcı, Davut Özçelik, Osman Kanbur, İbrahim Kanbur, Mehmet Yılmaz, Celal Kanbur ve Fikri Kanbur muhtar olarak görev yapmıştır. 
 
 

Yararlıkları dokunmuş saygıyla anılan insanlar arasında:

Yapı usta Muzaffer ÖZBEY, Avni KANBUR, Hayrullah YILDIZ, İbrahim ÖZBEY, Emrullah YILDIZ, Seyfullah ÖZÇELİK’ i,

Zurnacı Mensur ÖZÇELİK, Emrullah KANBUR, Selahattin SANCAKTUTAN’ ı,

Şair Kadir AĞA, Kanberoğun AHMET’ i,

Kemaneci Gencali KANBUR’ u,

Halk hekimi Kazım ÖZÇELİK, Halit SİVRİ’ yi,

Halk veterineri Mustafa SİVRİ, Halit SİVRİ’ yi,

Hoca Mehmet KANBUR, Fikri ÖZÇELİK, Zavendikli Mustafa Efendi (Yıldızı) ve

Öğretmen Kasım YILDIZ’ ı sayabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 ziyaretçi